Na rynku możemy znaleźć wiele modeli ciągników jednoosiowych. Różnią się one między sobą mocą, masą i wielkością.  Nasuwa się nam więc od razu pytanie: Jaki ciągnik najlepiej wybrać? O czym pamiętać kupując właśnie taki sprzęt? 

Wielkość ciągnika jednoosiowego

  • Najmniejsze modele ciągników jednoosiowych zazwyczaj mają ok. 5-8 KM i ważą ok. 60-90 kg, przy czym są napędzane silnikami benzynowymi i dieslem. Te pierwsze odznaczają się niższym kosztem zakupu oraz łatwością odpalania – współpracować mogą z kosiarkami, pługami do śniegu, a nawet glebogryzarkami. Niska masa sprawia, że bardzo rzadko są używane do prac związanych z orką, gdyż mają niski uciąg.
  • Średnie modele ciągników tego typu mogą mieć moc 8-11 KM i masę na poziomie 90-160kg.  Średnie ciągniki jednoosiowe cechują się bogatym wyborem na rynku i mogą posiadać cały dodatkowy osprzęt. Podczas zakupu pamiętajmy o dopasowaniu maszyny (np. brony, kosiarki rotacyjnej, czy glebogryzarki) do mocy, zwłaszcza jeśli konieczne jest duże zapotrzebowanie. W tym przypadku silniki diesla nawet podczas ciężkiej pracy spalają połowę mniej paliwa.
  • Największe jednoosiowe ciągniki mają moc na poziomie 9-15 KM. Jeśli chodzi o masę tych maszyn, oscyluje ona w granicach 180-250 kg. Dodatkowo posiadają zazwyczaj hamulce na każde koło, które mają za zadanie ułatwianie skręcania, jak i napęd WOM niezależny. Taki model wykorzystać możemy do napędu osi napędowej w przyczepkach – z pewnością nawet na najtrudniejszym terenie taki ciągnik sobie poradzi

Wybór ciągnika jednoosiowego

Ciągnik jednoosiowy bardzo często nazywany jest jednoosiówką – to sprzęt pracujący, jak sama nazwa wskazuje, na jednej osi. Ma on za zadanie spełniać kilka funkcji, przede wszystkim związanych z możliwością pchania lub ciągnięcia, dodatkowo bazując na wale odbioru mocy, który będzie napędzał inne aktywne maszyny. Jeśli zastanawiamy się, na jaki ciągnik jednoosiowy postawić, warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jakie prace zamierzamy wykonywać przy użyciu tego sprzętu?
  • Jak często będziemy go używać ? 
  • Jakie mamy możliwości finansowe? 
  • Na jaką moc postawić ? 
  • Jaki osprzęt się nam przyda ? 

W przypadku częstego używania ciągnika jednoosiowego, najlepiej postawić na diesle, natomiast do rzadkich prac poleca się zazwyczaj napęd benzynowy. Serwis takiej maszyny nie powinien sprawić większej trudności, gdyż jest podobny do serwisowania kosiarki.

Warto systematycznie dbać o odpowiedni poziom olejów i czystość filtrów, co w porę pozwoli wykryć wszelkie wycieki, poluzowane śruby i przetarte linki.