Co to jest łuparka świdrowa ?

Łuparka świdrowa to urządzenie, które służy do łupania bali drewnianych o różnej grubości na mniejsze kawałki. Ta metoda obróbki drewna jest bardzo prosta i tania. Wykorzystuje ona ruch obrotowy i specjalną konstrukcję świdra. Łuparka świdrowa składa się zazwyczaj z łożyska z wałkiem, świdra o odpowiedniej średnicy oraz stołu roboczego. Do powstania łuparki potrzebny jest nam również napęd. W tym przypadku może to być silnik elektryczny z kołem pasowym lub ciągnik rolniczy poprzez wał odbioru mocy (WOM).

Od czego zacząć ?

Pierwsze co musimy zrobić przy budowie łuparki to ściśle określić nasze potrzeby. Podstawą jest dobór odpowiedniego świdra do rodzaju i wielkości drewna, które ma być poddane obróbce. W zależności od średnicy kloców musimy dobrać odpowiedni świder. 

średnica kloca                              min. średnica świdra

do 40cm                                                90mm

powyżej 40cm                                      100mm

Wybór napędu

Mamy do wyboru dwa rodzaje napędu jaki możemy zastosować w łuparce świdrowej. Jest to silnik elektryczny albo wałek zdawczy WOM, który występuje w ciągnikach rolniczych. Jeśli w naszym gospodarstwie domowym posiadamy, wspomniany już wcześniej ciągnik rolniczy, możemy go użyć do budowy naszej łuparki. Natomiast jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, musimy wybrać silnik elektryczny. Wybierając łuparkę świdrową napędzaną silnikiem elektrycznym, musimy wziąć pod uwagę dopasowanie mocy silnika do średnicy świdra. 

moc silnika                  średnica świdra 

3-4kw                                    90 mm 

4-5kw                                    100mm        

Jeżeli zdecydowaliśmy, że nasza łuparka będzie napędzana ciągnikiem rolniczym, to zalecana średnica świdra wynosi 100mm.  Jeżeli jednak będziemy łupać jedynie mniejsze kawałki drewna, możemy użyć świdra o średnicy 90mm. 

Stół roboczy

Ostatnią, równie ważną kwestią przy budowie łuparki świdrowej jest to, na czym będziemy lokować wszystkie nasze elementy. Najczęściej jest to specjalny stół. Na jego blacie osadza się świder wraz z piastą, która jest jako część robocza. Ważne jest tutaj to, aby świder nie był za wysoko nad blatem stołu. Należy także pamiętać o specjalnym klinie pod świder. Jest to element zabezpieczający.  Pamiętajmy, aby wałek drewna stawiać zawsze w pionie.